O nás

Jak vznikl Fenomén značky

Za příběhem spolku Fenomén značky stojí dvě ženy – Michaela Chytilová a Alena Ratajová. Dvě ženy, dva příběhy a jeden společný cíl. Vzdělávat, informovat, představovat zajímavé osobnosti českého byznysu, umožňovat setkávání podnikatelů a státních institucí, inspirovat a motivovat studenty a veřejnost k podnikatelskému duchu.

Michaela Chytilová

Michaela je maj2015-12_Chytilova & Spol_Logoitelkou patentové kanceláře Chytilová & spol. a v oblasti ochrany značek se pohybuje více než 16 let. Kdybyste se jí před pár lety zeptali, jestli uvažuje o tom, že by sama začala podnikat, nebo jestli by vůbec chtěla, s největší pravděpodobností by se začala smát a řekla, že vůbec ne.  Byla totiž zaměstnaná a vůbec nic nechtěla měnit.  Člověk míní a pán bůh mění, říká se, a tak ve správný čas a ve správnou dobu potkala tu správnou osobu, která jí položila tu zcela jednoduchou, leč pro další sled událostí, zásadní otázku, proč sama nezačne podnikat.  V roce 2010 založila vlastní kancelář a sama si tak na vlastní kůži vyzkoušela, co to být podnikatel obnáší. Co všechno musíte znát na začátku, orientovat se v marketingu, sledovat nové trendy atd. a do toho vše se ještě věnovat byznysu a získávání nových klientů. V té době už začal zrát nápad na realizaci akcí pro podnikatele, jak pro začínající, tak stávající, kde by se dozvěděli aktuální trendy prakticky a srozumitelně tak, jak by se to v začátcích podnikání hodilo právě jí. První akce byly zaměřeny na budování a ochranu značky. Pro promo svých akcí dostala doporučení na M Radio, kde potkala Alenu Ratajovou.

Alena Ratajová

Alena je majitelkou agentury Alena Ratajová, která pod sebou sdružuje profesionály z různých oblastí (copywriting, web design, grafik, barevná typologie, PR, komunikace, online marketing…). Na rozdíl od Michaely vždycky věděla, že chce být svým vlastním pánem a jednou bude podnikat. Rozhodla se, že nejdříve získá zkušenosti a rozšíří si okruh znalostí z více oborů. Pracovala jak ve státní, tak v soukromé sféře, v obchodu, v cestovním ruchu, zkusila si také studijní a pracovní pobyt v zahraničí. Během svého podnikání se věnovala obchodu, mezinárodnímu marketingu a pomáhala založit internetové rádio M Radio, které vedla a moderovala několik pořadů. Jedním z nich byl pořad pro začínající podnikatele, kdy se o téma akcí pro podnikatele a vůbec získávání relevantních a užitečných informací začala více věnovat. Setkávala se s nedostatečnou informovaností podnikatelů, ať už z důvodu chybějící nabídky akcí pro podnikatele na trhu, tak ze strany samotných podnikatelů, kdy si mysleli, že informace nejsou potřebné. Sama během svého podnikání přicházela na potřebu neustále se vzdělávat a doplňovat si informace a hledat nové náměty a inspiraci pro své podnikání.  Začala tedy více rozvíjet mediální podporu a promo různých podnikatelsky zaměřených akcím, a tak se tedy seznámila s Michaelou Chytilovou.

A náš společný příběh se začal psát v roce 2016. Změnily jsme strategii projektu Fenomén značky, zaměřily jsme se na budování značky v širším kontextu. Fenomén značky pořádá jak semináře, prezentace, workshopy pro širokou podnikatelskou veřejnost, tak odborné akce, nebo třeba snídaně se zástupci různých institucí a úřadů, se kterými se podnikatelé dostávají do styku a mohou tak využít možnosti zeptat se na vše, co je zajímá.

 

Vizitky

Mgr. Michaela Chytilová

Patentový zástupce, soudní znalec, EUIPO representative

chytilova - fotoJe zakladatelkou a spolumajitelkou patentové kanceláře. Pochází z Olomouce. Od roku 2010 žije v Praze. Pracovala 10 let jako asistent patentového zástupce a patentový zástupce. V roce 2010 založila vlastní patentovou kancelář.

Vystudovala filozofickou fakultu Univerzity Palackého, obor politologie – evropská studia (1993-1998), dále úspěšně absolvovala nadstavbové studium na Institutu průmyslově-právní výchovy v Praze (2001-2003).

Od roku 2003 je řádně zapsanou patentovou zástupkyní v oblasti práv na označení. V roce 2004 se stala zástupcem pro ochranné známky EU. V roce 2007 úspěšně složila zkoušky v oblasti průmyslových vzorů. V roce 2011 vykonala odbornou zkoušku v oblasti ochrany práv k výsledkům technické tvůrčí činnosti (patenty a užitné vzory). V lednu 2012 byla jmenována soudním znalcem v oboru patenty a vynálezy se specializací na práva na označení.

 

Od roku 2015 vede workshop na Vysoké škole ekonomické. Pravidelně pořádá semináře pod značkou Fenomén značky. Vede právní rubriku v časopisech Brand & Strories a Hospital In.

Členství:
Komora patentových zástupců
Asociace prostředníků a rozhodců ve věcech duševního vlastnictví
Business and Professional Women

 

Alena Ratajová, MBA

majitelka agentury Alena Ratajová – komunikace, PR, online marketingu, sociálních sítí a pořádání eventů.

alena ratajovaMá bohaté pracovní zkušenosti, jak ze soukromého, tak z veřejného sektoru.

Vystudovala Czech Management Institute v Praze a v rámci studia absolvovala jeden rok na univerzitě ESERP v Barceloně.

Její klíčové oblasti jsou kreativita, PR, komunikace, sociální sítě, online marketing, propojování lidí, realizace soukromých i firemních akcí na klíč.

O komunikaci píše nejen na svém webu, ale přispívá i do dalších médií.