Co byste měli vědět o ochranné známce? – 2.část

V poslední době se hodně mluví o ochranných známkách, hlavně v souvislosti s podnikáním. Je vám vše jasné? Nebo je pro vás výraz „ochranná známka“ španělská vesnice. Michaela Chytilová  odpovídá na základní otázky.

První část článku o ochranných známkách

man-791049_1920Jaké otázky si na začátku položit?

Musím mít dobrou značku. Musím mít jasno v tom, jakou značku chci užívat, jaké barvy, jakou grafiku. Budu ji měnit? Jaké mám plány do budoucna? Kam směřuji? V čem všem budu podnikat. Podle toho si pak zvolím vhodnou formu ochranné známky.

Jak si vybrat toho nejvhodnějšího, kdo mi s ochrannou známkou poradí?

Ideální je doporučení od někoho, kdo již má s daným odborníkem zkušenosti. Existují specializovaní patentoví zástupci. Jejich seznam je možné najít na stránkách Komory patentových zástupců. Služby patentových zástupců, kam patří i přihlášení ochranné známky mohou podle zákona vykonávat pouze patentoví zástupci zapsaní v rejstříku Komory patentových zástupců a advokáti. Ostatní tyto služby nemohou poskytovat.

Jak se bránit v případě poškození?

Jakmile zjistím, že mi někdo poškozuje moji ochrannou známku, je třeba podniknout potřebné kroky. Ideálně se obrátit na patentového zástupce nebo advokáta, kteří vědí, co dělat. Nebo to můžete začít řešit i sami. Upozornit rušitele na jeho jednání, když to nepomůže pak se svých práv domáhat i soudní cestou. Rozhodně to však nenechávat být. Čím víc porušení projde bez snahy to řešit, tím víc bude značka oslabená a ve chvíli, kdy to budete chtít řešit, už to nejspíš nepůjde.

K jakým poškozením může dojít?

Může dojít k rozmělnění značky – to znamená, že bude existovat hodně podobných označení v daném oboru, může dojít ke ztrátě hodnoty značky, ke ztrátě dobrého jména atp.

K čemu mi ochranná známka pomůže? (je nějaký rozdíl, když ji mám, či nikoliv?)

Pokud mám ochrannou známku, pak je například řešení sporů rychlejší a i jednodušší. Mám totiž „papír“ na svoji značku.

Můžeš uvést nějaké konkrétní příklady, toho, co se stalo (může stát..)

Ze své praxe nemohu, jsem vázána mlčenlivostí. Je však mnoho zveřejněných případů. Například Valašské království, Marlenka, Apettito a podobně. Ale mohu uvést, co může dnes udělat každý majitel ochranné známky. Pokud někdo zneužije vaši značku jako klíčové slovo v reklamě na proklik a vy máte značku chráněnou jako ochrannou známku, můžete takovou reklamu nechat zablokovat. Pokud ochrannou známku nemáte, pak se musíte soudit.

Jak vypadá postup – mám firmu, uvažuji o ochranné známce, jak celý proces probíhá…?

Už když zakládám firmu a vybírám si jméno, tak se potkávám s ochrannou známkou. Měla bych si udělat rešerši, zda mnou vybrané firemní jméno není v kolizi nějakou zapsanou ochrannou známku. Nejde jen o shodu, ale i podobnost. To, že vám zapíšou firmu do obchodního rejstříku, ještě neznamená, že neporušujete něčí ochrannou známku.

Pokud je vše v pořádku tak si podám přihlášku – buď sám nebo prostřednictvím zástupce (viz výše). Pokud mám zástupce, pak se o nic nestarám, pokud ne musím reagovat na výměry úřadu v průběhu zápisného řízení a hlídat si lhůty, abych něco neprošvihla. Pokud je vše v pořádku a doj k zápisu, musím si hlídat termín na obnovu. Pokud přijdou námitky od třetí osoby, musím na ně včas reagovat.

Pokud už ochrannou známku mám, pak si už jen hlídám, jestli se mě někdo nepokouší napodobit nebo obejít. Měla bych si také hlídat, jestli si někdo nepokouší něco podobného přihlásit, abych mohla včas reagovat. Nebo si hlídání mohu zadat u patentového zástupce nebo advokáta.

Označeno v Nezařazené