Co byste měli vědět o ochranné známce? – 1.část

V poslední době se hodně mluví o ochranných známkách, hlavně v souvislosti s podnikáním. Je vám vše jasné? Nebo je pro vás výraz „ochranná známka“ španělská vesnice. Michaela Chytilová  odpovídá na základní otázky.

startup-594090_960_720Proč je dobré mít ochrannou známku?

Je to jakási pojistka na značku. Pokud mám značku chráněnou, nemůžeme mi ji nikdo beztrestně ukrást, napodobit, zneužít. Čím jsem známější, tím riziko zneužití roste. Pokud mám ochrannou známku na svoji značku, mohu dokonce zabránit zneužití značky na internetu – to je dnes velmi časté, zejména v reklamách na proklik.

Definice – co ochranná známka je

Velmi často se používá tato definice: Ochranná známka je označení, které slouží k rozlišení výrobků nebo služeb na trhu. Účelem ochranné známky je odlišit výrobky nebo služby stejného druhu vyráběné nebo poskytované různými výrobci nebo poskytovateli služeb. Ochranné známky pomáhají spotřebiteli, aby se snadněji orientoval v nabídce výrobků a služeb a vybral si zboží dle svého přání.

Laicky řečeno je ochranná známka státním monopolem na vaši značku ve vašem oboru podnikání. Pokud máte na svoji značku ochrannou známku, pak nikdo jiný bez vašeho souhlasu nemůže vaši značku ve vašem oboru užívat. A pokud to udělá, pak za to zaplatí.

Potřebuje ochrannou známku opravdu každý?

To bych neřekla. Záleží na tom, v jakém oboru podnikáte, zda máte silnou konkurenci, jaký je váš dosah, jaké máte plány do budoucna. Na druhou stranu nikdy nevíte, kam se vaše podnikání dostane, zda nebudete expandovat. Ideální je řešit ochrannou známku hned na začátku, ale jde to i později. Jen to nesmí být až ve chvíli, kdy se objeví skutečný problém. Ochranná známka je prevence.

Jsou nějaké obory podnikání, kdy je velmi důležité ochrannou známku mít? Nebo zase takové, kde je to, dá se říci,  „zbytečné“?

To bych neřekla. Samozřejmě, čím dynamičtější je to obor a čím rychleji roste konkurence, tím je ochrana značky důležitější.

Jak dlouho to trvá?

Ochranná známka se registruje na deset let. Lze ji pak vždy o dalších deset let prodloužit. To jde činit prakticky do nekonečna. Co se týká registračního procesu, pak nejkratší doba je 4 měsíce, nejdelší není dána. Průměrná doba zápisného řízení v případě bezproblémového řízení je cca 8 měsíců.

Kolik to bude stát?

Záleží na území. Pro ČR je základní poplatek na 10 let 5000,-Kč. Pro celou EU 850EUR. K tomu je pak třeba přičíst honorář zástupce, pokud přihlášení svěříte odborníkovi.

Co všechno je k tomu potřeba?

Je třeba podat přihlášku ochranné známky příslušnému úřadu (podle toho, pro jakou zemi chci ochrannou známku). Mimo údaje o majiteli ochranné známky je třeba dodat to, co se bude přihlašovat (tedy značku), pak vytvořit seznam výrobků a služeb, pro které se bude známka přihlašovat. To vše zpracovat do přihlášky, podat a zaplatit poplatky.

 

Další otázky o ochranných známkách ZDE

 

 

Označeno v Nezařazené